Sat Nam Rasayan /Czytelnia Kundalini/

sat nam rasayanSat Nam Rasayan (SNR) to starożytna nauka medytacji i sztuka uzdrawiania w tradycji Jogi Kundalini. Technologia SNR była nauczana w celu uzdrawiania innych. Umysł i emocje to podstawowe przyczyny chorób. SNR pomaga uwolnić się od skłonności, przyzwyczajeń i ograniczeń umysłu i ciała oraz aktywuje siłę samouzdrawiania, którą mamy w swoim ciele. Praktyka ta sprawia, że osiągamy wewnętrzną równowagę i stajemy się bardziej świadomi.

SNR nie jest związane z żadną religią ani żadnym systemem wierzeń. Nie jest przeznaczone tylko dla praktykantów jogi i terapeutów. Jest dla każdego, kto jest zainteresowany okiełznaniem swoich zmysłów, nauczeniem się medytacji i technologii uzdrawiania.

Sat Nam Rasayan uczy jak

 • Uzdrawiać innych
 • Wprowadzić ciszę i wewnętrzny spokój w swoje życie
 • Uwolnić niezdrowe zachowania
 • Doświadczać każdej chwili z czystym umysłem i obecnością
 • Znaleźć łatwy dostęp do sztuki medytacji
 • Radzić sobie z odczuciami, myślami i emocjami, bez przywiązywania się do nich
 • Rozwinąć i ugruntować swój wewnętrzny spokój umysłu
 • Wzmocnić, rozwinąć intuicję

Jeśli będziesz spokojny i stabilny, wtedy wszechświat zacznie się kręcić wokół ciebie. (Guru Dev Singh)

Tradycja Sat Nam Rasayan

Przez tysiące lat, Sat Nam Rasayan (SNR) pozostawało tajną jogiczną nauką. Było nauczane i przekazywane w tradycyjny ezoteryczny sposób, w ciszy, od mistrza do ucznia. Tylko nieliczni uczniowie mieli do niego dostęp. Proces nauki trwał kilka lat, dopóki uczeń nie umiał rozpoznać i utrzymać stanu neutralnego umysłu potrzebnego w SNR. Praktycy tej sztuki i technologii byli uważani za wyjątkowych uzdrowicieli, a ich nauki rozpoznawane i traktowane jako najwyższa forma jogi.

sat nam rasayanGuru Dev Singh jest obecnym, żyjącym mistrzem tej techologii. Yogi Bhajan, mistrz Jogi Kundalini, przekazał nauki Sat Nam Rasayan swojemu uczniowi - Guru Dev Singh w tradycyjny jogiczny sposób (w ciszy).

Guru Dev Singh przyjechał do Europy w 1989 roku i, zgodnie z życzeniem swojego mistrza Jogi Bhajana, rozpoczął nauczanie SNR. Yogi Bhajan był przekonany, że w czasach wielkich zmian, w dobie Ery Wodnika, świat będzie potrzebował silnej grupy uzdrowicieli. Chciał, aby starożytna wiedza joginów była dostępna dla wszystkich. Sat Nam Rasayan uczy nawiązywania zdrowych relacji z ludźmi, pozbycia się uprzedzeń oraz bycia tu i teraz w zgodzie ze sobą i z otoczeniem.

Nauka Sat Nam Rasayan

Poziom 1 (trwa jeden rok)

Poziom 2 (dwa lata)

Każdy poziom może być potwierdzony egzaminem i uzyskaniem certyfikatu.

W trakcie nauki na Poziomie 1, uczysz się jak stworzyć i utrzymać przestrzeń Sat Nam Rasayan (czyli głęboki, świadomy stan medytacji) oraz rozluźnić napięcia w ciele pacjenta.

Kolejny etap nauki - Poziom 2, oferuje uczestnikom wiele możliwości osobistego, zawodowego i duchowego rozwoju. Uczysz się technologii głębokich uzdrawiających zabiegów.

Naukę SNR może rozpocząć każdy, żadne konkretne umiejętności, czy doświadczenie nie są wymagane. Doskonałość tego systemu polega na tym, że jest dostępny dla każdego.

Sat Nam Rasayan i jego efekty

Każdy człowiek posiada witalność, która jest niezbędna, aby żyć zdrowo i szczęśliwie. Witalność powstaje wtedy, gdy ciało, umysł i dusza dobrze współpracują ze sobą.

Witalność jest też odczuwana jako chęć życia, pasja życia. Niektórzy z nas od czasu do czasu tracą tą jakość życia. Czasy w których żyjemy są pełne stresu i chaosu, co powoduje, że trudno nam jest być w równowadze.

Sat Nam Rasayan i Joga Kundalini oferują potężne narzędzia. Kundalini Joga jest aktywną praktyką stabilizującą i harmonizującą naszą własną energię życiową. Sat Nam Rasayan jest zarówno bierną praktyką dla pacjenta, jak również czynną praktyką dla uzdrawiającego.

Sat Nam Rasayan i Medytacja

Medytacja daje mądrość i wolność. Te dwa kwiaty wyrastają z medytacji. Kiedy stajesz się wyciszony, wewnętrznie wyciszony, poza umysłem, dwa kwiaty rozkwitają w tobie.

Jednym jest mądrość: wiesz, co jest, a czego nie ma. Drugim jest wolność: teraz wiesz, że nie ma w tobie żadnych ograniczeń, że nie jesteś ograniczony ani przez czas, ani przez przestrzeń.

Jesteś wyzwolony.

SHUNIYA - wewnętrzna cisza

We wszystkich tradycjach jogi i medytacji, wewnętrzna cisza była traktowana, jako najwyższe osiągnięcie. W życiu codziennym wydaje się to bardzo trudne i osiągalne jedynie przez wielkich joginów. SNR uczy bardzo łatwego sposobu wejścia w stan wewnętrznej ciszy. Pozwala Ci pozostawać w stanie wewnętrznej ciszy w krzątaninie i stresie dnia codziennego. Zadziwiające jest to, że wewnętrzne konflikty znikają w stanie Shuniya.

Świadomość i obecność w pracy terapeutycznej

Medytacyjna sztuka uzdrawiania, jaką jest Sat Nam Rasayan, uczy terapeutów jak doświadczać relacji z pacjentem w stanie głębokiej medytacji. W tej świadomej medytacji, praktykujący SNR odkrywa przestrzeń w swojej świadomości, która pozwala mu kierować uwagę na innych i ich leczyć.

Jako terapeuci, doświadczamy, że wejście w medytacyjny kontakt z pacjentem powoduje reakcje w naszym ciele. SNR używa tego doświadczenia - odczucia jako źródła informacji. Ważna jest nie tyle wiedza, co rozwinięcie medytacyjnego połączenia i odczuć w relacji z pacjentem.

Uczysz się:

 • Być obecnym podczas terapii wszystkimi swoimi zmysłami
 • Wykorzystać swoje odczucia jako źródła czy podstawy terapii
 • Umiejętności łatwego wejścia w stan medytacji
 • Rozpuścić blokady u pacjenta, tylko poprzez swoja uwagę
 • Zastosować swoją własną metodę uzdrawiania w głębokim stanie medytacyjnym, które jest jednocześnie polem uzdrawiania
 • Przejść od wiedzy do czystego doświadczenia.

W technologii SNR choroba jest opisywana jako "skłonność - predyspozycja ciała do reakcji". Reakcją może być ból, problem emocjonalny lub poważna choroba. W praktyce SNR terapeuta rozwija możliwość odnalezienia blokad w ciele pacjenta i je usuwa, tak, aby siła samouzdrawiania mogła ponownie pracować efektywnie.

Jaka jest korzyść z SNR dla nauczycieli Jogi Kundalini?

Jako nauczyciel Jogi Kundalini, masz głęboką potrzebę pomagania innym w rozwoju, w każdy możliwy sposób. Ale jak to zrobić? Jak pomóc uczniom? Jak wybrać odpowiednie ćwiczenia dla tego konkretnego ucznia, dla tej konkretnej grupy, na ten konkretny moment?

W SNR traktujemy grupę uczniów na sesji Jogi Kundalini, jak jedną osobę. Przenosisz swoją świadomość tak, aby znaleźć i rozpuścić bloki w grupie uczniów oraz używasz do tego celu odpowiednio dobranych ćwiczeń. Wykorzystujemy te same metody, co w pracy terapeutycznej.

Czy Ty rządzisz swoimi emocjami, czy one tobą?

Emocje związane z bolesnymi doświadczeniami zwykle zajmują zbyt wiele miejsca w naszym życiu, prawie nie pozostawiają pola na inne doświadczenia. Jeśli nie nauczysz się transformować emocji, będziesz odczuwał ból, zagrożenie czy złość. Doświadczenie stanu wewnętrznej ciszy Shuniya jest, z punktu widzenia jogi, podstawą do uwolnienia się od takich emocji. Takie doświadczenie umożliwia osobie praktykującej obserwowanie swoich emocji, odczuć, uczuć oraz myśli. Jest ona w stanie rozpoznać moment, kiedy te odczucia przeradzają się w dramat. Jak już Ci się uda wyczuć ten moment, masz wtedy wybór - możliwość, aby te emocje przeszły przez Twoje ciało, ale nie dotknęły ciebie. W stanie Shuniya nie przywiązujesz się do żadnych odczuć, myśli czy uczuć, które się pojawiają.

W praktyce Sat Nam Rasayan upraszczamy pojęcie świadomości. Możemy poznawać i zrozumieć wszechświat tylko poprzez nasze doświadczenie, dlatego nazywamy umiejętność bycia uważnym - byciem świadomym. Im więcej mamy rodzajów odczuć i doświadczeń tym większa będzie nasza świadomość. (Guru Dev Singh)