Obchody Przesilenia Letniego w Guru Ram Das Puri /Czytelnia Kundalini/

Summer Solstice w Guru Ram Das Puri

Summer Solstice Sadhana Celebration, czyli tzw. obchody letniego przesilenia słonecznego, organizowane są przez Fundację 3HO na świętym terytorium Guru Ram Das Puri, które jest położone wysoko w górach Jemez Mountains w Nowym Meksyku (USA). To starożytne miejsce spotkań duchowych otoczone jest kilometrami niezwykle pięknej, dziewiczej pustyni. Kiedy stawiasz stopę na tej ziemi oddychasz duchem prastarej tradycji rodowitych ludów Ameryki i głęboko łączysz się z Matką Ziemią. Jest to miejsce, w którym celebrujemy wizję stworzoną przez Yogi Bhajana, wizję zdrowej, szczęśliwej i świętej ludzkości (healthy, happy, and holy humanity).

Starożytna Tradycja Ludów Ameryki

Guru Ram Das PuriNa pierwszym Przesileniu Letnim organizowanym przez 3HO w Nowym Meksyku w 1970 roku doszło do spotkania starszyzny amerykańskiego plemienia Indian Hopi z Yogi Bhajanem. Starsi wyjaśnili, że przez tysiące lat, na rozległym obszarze rozciągającym się od tego miejsca, co teraz jest amerykańskim stanem Nowy Meksyk, na południe do Meksyku i na wschód do rzeki Missouri, odbywały się ogromne duchowe zgromadzenia. Przywódcy plemienni i religijni, mądre kobiety i wojownicy przybywali w to miejsce z tak odległych krain jak Ameryka Południowa oraz przez cieśninę Beringa z Azji, żeby wziąć udział w tych zgromadzeniach. Wszyscy oni podzielali przekonanie, że iskra Ducha żyje w każdym z nas i że poprzez to wspólne przybycie ich wszystkich może się zamanifestować w szczególny sposób Wspólny Najwyższy Duch.

Guru Ram Das PuriStarszyzna Hopi powiedziała Yogi Bhajanowi, że takie zgromadzenia duchowe w czasach starożytnych odbywały się co każde 108 lat, a więc ludzie, którzy przybywali na zgromadzenie dowiadywali się o tym z pierwszej ręki od kogoś, kto był na poprzednim takim wydarzeniu. Jednakże, ostatnie tego typu zgromadzenie odbyło się ponad 2000 lat temu, kiedy miała miejsce zmiana (czyli przejście z Ery Barana do Ery Ryb): stwierdzono, że siły niezgody - w formie dysharmonii i braku szacunku dla przyrody - urastały w siłę w tak przerażającym tempie, że Wspólny Najwyższy Duch musi być chroniony. Ludzie Hopi zostali wybrani na strażników Najwyższego Ducha. Z tego powodu Hopi stali się bardzo mistycznym, duchowym odgałęzieniem Wielkiego Drzewa, jak go nazwali.

Guru Ram Das PuriStarszyzna Indian Hopi powiedziała Yogi Bhajanowi, iż zostało przepowiedziane, że tuż przed tym, zanim siły niezgody osiągną swoją pełną moc, przybędzie na biało ubrany wojownik ze Wschodu po to, żeby chronić Wspólnego Najwyższego Ducha.

Starsi Hopi przekazali, że ustalili, iż to Yogi Bhajan jest tym na biało ubranym wojownikiem, którego przybycie zostało przepowiedziane i dlatego powierzyli mu obowiązek utrzymywania i ochrony Wspólnego Najwyższego Ducha. Była to oznaka ogromnego zaufania, które Yogi Bhajan przyjął bardzo poważnie.

Obchody Przesilenia Letniego w Guru Ram Das Puri

Guru Ram Das PuriPierwsze ceremonie letniego przesilenia były przenoszone z miejsca na miejsce co roku, ale Yogi Bhajan chciał znaleźć stałe miejsce na to wydarzenie. W połowie lat 70-tych grupa Indian Hopi zabrała Yogi Bhajana w góry Jemez Mountains w północnym stanie Nowy Meksyk, niedaleko miejscowości Española, gdzie wskazali mu na ogromną pustynię, która rozciągała się na wiele kilometrów. Hopi powiedzieli, że to właśnie były ziemie, gdzie spotykały się plemiona i gromadziły się miliony ludzi. Potem wskazali mu konkretną działkę ziemi o powierzchni prawie 200 akrów, która była szczególna, ponieważ to właśnie tam święci mężczyźni i kobiety wszystkich plemion spotykali się, żeby doświadczać Światła Wspólnego Najwyższego Ducha, aby następnie nieść to Światło wszystkim ludziom na świecie.

Indianie Hopi powiedzieli Yogi Bhajanowi, że po to, by dać planecie i ludzkości nadzieję na przetrwanie, jego obowiązkiem jest takie przygotowania tej działki ziemi, żeby Wspólny Najwyższy Duch mógł jeszcze raz być doświadczany przez wielkie plemiona i przekazywany przez nich ludziom na całym świecie.

Guru Ram Das PuriKiedy Fundacja 3HO zaczęła badać możliwość wykupu ziemi w obszarze wskazanym przez Indian Hopi, wtedy okazało się, że działka ziemi, którą wskazali Hopi była jedynym terenem możliwym do zakupu w obszarze rozciągającym się na wiele mil w każdą stronę - wszelki inny otaczający teren należał do rezerwatu Indian lub lokalnego biura gospodarki nieruchomościami. W 1976 roku Fundacja 3HO zakupiła tą działkę ziemi, a Yogi Bhajan nazwał ją Guru Ram Das Puri.

W 1986 roku, wraz z rezolucją Organizacji Narodów Zjednoczonych, ustanawiającą ów rok Międzynarodowym Rokiem Pokoju, Yogi Bhajan ogłosił pierwszy coroczny Międzynarodowy Dzień Modlitwy o Pokój. Wezwał przywódców duchowych i wszystkich ludzi wiary i nadziei na spotkanie w Guru Ram Das Puri podczas Przesilenia Letniego, aby wspólnie celebrować pokój i zanieść w świat ducha miłości i światła.

Ponad 20 lat później nadal kontynuujemy wizję starszyzny Hopi i Yogi Bhajana, gromadząc się każdego lata w Guru Ram Das Puri, jako wspólnota radości i miłości, po to, żeby medytować, modlić się i rozwijać świadomość, aby pomóc zmienić przeznaczenie wszystkich ludzi na świecie w kierunku harmonii.

Podróżuj w świetle, żyj w świetle, nieś światło, bądź światłem.
(Yogi Bhajan)


Uwaga: Ten artykuł został przetłumaczony przeze mnie z języka angielskiego. Oryginalny tekst, który znajdziecie na stronie www.3ho.org powstał na podstawie relacji Gurujot Singha, który brał udział w przygotowywaniu pierwszego corocznego Międzynarodowego Dnia Modlitwy o Pokój, 22 czerwca 1986 roku. Gurujot Singh był także obecny podczas obu spotkań Yogi Bhajana ze starszyzną Indian Hopi. Ilustracją do artykułu są zdjęcia lotnicze Guru Ram Das Puri.

Aktualne informacje o obchodach Przesilenia Letniego w Guru Ram Das Puri oraz możliwości uczestnictwa znajdziesz także na stronie Fundacji 3HO.