Wzmacniamy nerki /Czytelnia Kundalini/

Czy mamy zapas wytrzymałości, by dotrzeć do naszego punktu przeznaczenia pomimo burzy śnieżnej? Nasza energia może płynąć strumieniem, możemy dobrze się odżywiać, wystarczająco się wysypiać, lecz jeśli zawodzą nasze nadnercza to ciężko jest nam wytrwać. Męczymy się i szybko wyczerpujemy. Równowaga gruczołów, a w szczególności mocne nadnercza i nerki są ważne dla posiadania tego dodatkowego wigoru pozwalającego nam na kontrolowanie gniewu oraz hipoglikemii. Bez mocnych nadnerczy i nerek nie może dobrze funkcjonować serce.

JOGA KUNDALINI - WZMACNIAMY NERKI

Nerki to organ znajdujący się w sferze drugiej czakry. Zmysłem tej czakry jest smak. Żywioł wody dotyczy smakowania życia, cieszenia się nim.

Umiejętność cieszenia się jest związana z przepływem płynów. Jest ciekawą rzeczą, że w ciągu doby przez nerki przepływa 1,5 tysiąca litrów krwi; cała nasza krew przepływa przez nerki i jest oczyszczana w ciągu doby około 300 razy.

Nerki pozwalają wydalać toksyny, które gromadzą się we krwi. Wytwarzają także hormony, które spełniają wiele funkcji, łącznie z pobudzaniem wytwarzania czerwonych ciałek krwi w szpiku kostnym oraz regulowaniem ciśnienia krwi.

Nerki odpowiadają zarówno na sygnały nerwowe jak i hormonalne oraz kontrolują równowagę wodną w ciele. Jeśli wchłaniają więcej wody z ciała, wtedy rośnie objętość krwi, a wraz z nią wzrasta ciśnienie krwi. Jeśli wydalają więcej wody, wtedy objętość krwi spada, a wraz z nią obniża się też ciśnienie krwi. Zatem niezdrowe nerki mocno obciążają wszystkie pozostałe organy, a w szczególności serce.

Nerki są bardzo ściśle związane z drugą czakrą i z narządami płciowymi. Układ płciowy i moczowy są tak anatomicznie przeplecione, iż problemy w jednym, często powodują problemy w drugim. Współdzielą ze sobą te same ścieżki nerwowe i anatomiczne, jak na przykład cewkę moczową.

Znajdujące się tuż nad nerkami gruczoły nadnerczy komunikują się z nerkami głównie poprzez hormon aldosteron. W medycynie ajurwedyjskiej nerki traktuje się jako organ świadomości. Nie ma innego organu, który jest tak ściśle związany ze zmianami we krwi. W chwili kiedy zmieniają się nasze emocje i myśli - zmienia się też skład naszej krwi. Nerki są organem postrzegającym naszą duszę, to co się dzieje wewnątrz nas. Są wrażliwe na zmiany w otoczeniu i temperaturę. Jeżeli ten organ się kurczy to zagrożona jest funkcja oczyszczania krwi. Tak jak nerki reagują na zimno z zewnątrz, tak samo też reagują na zimno z wewnątrz (negatywne emocje). Dla nerek jest to takie samo zimno, szczególnie lęk, strach. Zimno i strach działają na nerki tak samo. Nerki potrzebują ciepła na każdym poziomie - ciepła fizycznego jak również ciepła płynącego ze związków emocjonalnych. Nerki pokazują, że do istnienia potrzebujemy drugiej osoby. Nerki są bardzo nastawione na działanie z zewnątrz, dlatego musimy je chronić. Potrzebne jest abyśmy pili dużo czystej wody oraz byli w związku opartym na prawdzie i miłości. Szczera i przejrzysta atmosfera w domu to pokarm dla naszych nerek oraz twórczej energii.

Nerki są najważniejszym organem do wydalania toksyn - nawet ważniejszym niż wątroba. Mogą być uszkadzane przez środki odurzające, zarówno legalne jak i nielegalne. Istnieją dowody na to, iż powszechnie używane lekarstwa takie jak aspiryna, ibuprofen i antybiotyki nawet w umiarkowanych dawkach mogą ograniczać funkcjonowanie nerek. Prawdopodobnie największe obciążenie dla nerek stanowi nie wypijanie wystarczającej ilości wody. Obfity posiłek spożyty przed snem pogarsza problem, gdyż nerki przez całą noc zbierają odpadki. Jest sprawą krytycznie ważną, by śledzić i niezwłocznie zajmować się wszelkimi objawami wysokiego ciśnienia krwi, gdyż wysokie ciśnienie krwi niszczy nerki, a na koniec serce.

Wybrane dobre pokarmy i składniki odżywcze

Nerki: dużo czystej wody, wszystkie zielone warzywa, sok z selera, sok z ogórka, herbatka ze znamion kukurydzy, ryż basmati (uwaga: napar ze znamion kukurydzy zwiększa wydalanie moczu i nie we wszystkich sytuacjach jest zalecany).

Pęcherz: kabaczek, okra, zielone warzywa liściaste, marchew, zarodki pszeniczne, nasiona dyni, oliwki, witaminy C i E, wapń.

W jaki sposób pomaga joga:

  • nerki znajdują się tuż pod przeponą, tak więc poprawa giętkości kręgosłupa i przepony ożywia nerwy i krążenie krwi w tym obszarze; ćwiczenia takie jak Wygięcia Kręgosłupa zwiększają krążenie krwi do nerek,
  • wiele składników diety jogicznej pobudza nerki do wydalania odpadków oraz poprzez zmniejszenie dawki toksyn zmniejsza ich obciążenie,
  • kilkukrotne zatrzymywanie strumienia moczu podczas załatwiania się; jest to dobre ćwiczenie dla wzmocnienia mięśni kroczowych i pomaga w zapobieganiu nie trzymania moczu.