Festiwal Jogi Kundalini /Czytelnia Kundalini/

Czy możecie sobie wyobrazić ponad 2 tysiące osób zebranych w jednym miejscu, pięknie położonym pośrodku lasu, którzy wspólnie jedzą, śpią, ćwiczą jogę, pracują , śpiewają, tańczą i cały czas uśmiechają się do siebie? Czy możecie sobie wyobrazić 2 tysiące absolutnie szczęśliwych osób? To może w pierwszym momencie wydać się nazbyt piękne, prawda? Ale to się dzieje naprawdę! To wydarzenie odbywa się co roku, od ponad 30 lat, zawsze na przełomie lipca i sierpnia we Francji. Jest to pięć dni warsztatów z najlepszymi nauczycielami Jogi Kundalini na świecie oraz trzy dni warsztatów Białej Tantry. Na te 8 dni przyjeżdżają tam ludzie z całej Europy, ale także i z całego świata. W ubiegłym roku, 2010, w festiwalu uczestniczyło ok. 2200 osób, plus kilkaset dzieci. Można zabrać ze sobą całą rodzinę - czasami myślę, że szkoda, że już nie jestem dzieckiem, bo dzieci mają tam chyba jeszcze większą frajdę niż dorośli!

Joga Kundalini

Festiwal organizuje organizacja 3HO-Europe, która jest w większej części prowadzona przez niemieckich nauczycieli Jogi Kundalini. Tak więc, pomimo tego, że rzecz się dzieje we Francji, można powiedzieć, że organizacja jest niemiecka, czyli perfekcyjna! Czy wyobrażacie sobie, jak można w ciągu 1,5 godziny podać obiad dla 2500 osób? To jest tam możliwe! Festiwal jest zorganizowany na bazie tzw. sewy. Każdy z uczestników zobowiązuje się do wykonywania jakiejś pracy na festiwalu. Jest to forma tzw. karma jogi. Do wyboru jest wiele różnych aktywności, można kroić warzywa na posiłek, gotować, myć, podawać posiłek, można pracować z dziećmi w childrens camp, wykonywać inne prace organizacyjne, albo, jak ktoś lubi śpiewać, codziennie rano budzić cały obóz na sadhanę, śpiewając.

Joga Kundalini

Schemat dnia festiwalowego wygląda następująco: rano zaczynamy grupową Sadhaną Ery Wodnika o 4.30. Mantry na sadhanie śpiewamy zawsze do żywej muzyki. W zeszłym roku śpiewali nam m.in. Mirabai Ceiba. Wyobraźcie to sobie, jak kończy się poranne śpiewanie sadhany, otwieracie oczy, a wokół was jest... 2000 innych osób! Tego się po prostu nie da zapomnieć! Po śniadaniu są spotkania tzw. grup missel. Zapisując się na określoną sewę, możesz brać udział w spotkaniach swojej grupy, gdzie codziennie razem praktykujemy trochę jogi, omawiamy swoją pracę, ale przede wszystkim dzielimy się codziennymi doświadczeniami, integrujemy się w grupach. Codziennie mają miejsce także 3 warsztaty jogi. Dwa warsztaty z różnymi nauczycielami do wyboru - możesz wybrać sobie określonego nauczyciela lub dwóch i codziennie uczęszczać na ich warsztaty, albo codziennie iść na inny warsztat. Jest także jeden warsztat wspólny dla wszystkich, który prowadzi jeden ze znanych nauczycieli, na którym także śpiewamy mantry i medytujemy. Każdy festiwal ma swój określony temat i mamy zawsze jedną praktykę - medytację, którą wspólnie wszyscy praktykujemy codziennie. Rok temu tematem festiwalu było ciało promienne. W przerwie pomiędzy warsztatami jest czas na obiad. Dla tych, którym jest mało jogi, są także wieczorne zajęcia jogi i uzdrawiająca medytacja z mantrą Ra Ma Da Sa. Wieczorem jest także bazar oraz czas na odpoczynek i integrację. Szczególne dni na festiwalu, to 3 dni Białej Tantry. W te dni dzieci mają organizowane wycieczki lub wyjazdy do aquaparku. Na zakończenie festiwalu robimy zawsze zamykającą medytację, kiedy wieczorem wszyscy siadamy wokół jeziora, zapalamy światła i śpiewamy mantry - modlitwy o pokój na świecie. Nie wiem, jak to się dzieje, że zawsze mam wtedy łzy w oczach.

Joga Kundalini

Jeśli jesteś nauczycielem Jogi Kundalini, to i absolutnie, i koniecznie powinieneś wziąć udział w Festiwalu. Poczuć atmosferę, która tam panuje, poznać ludzi, różnych nauczycieli, znaleźć dla siebie nowe inspiracje, usłyszeć i zobaczyć nauczycieli takich jak ty, z różnych stron świata, porozmawiać na wspólne tematy, a także naładować akumulatory na cały następny rok! Jeśli nie jesteś nauczycielem, tylko ćwiczysz jogę, to jest dobra okazja, żeby podnieść swoją praktykę na nowy poziom. A jeśli nigdy nie miałeś nic wspólnego z jogą, to jest to naprawdę doskonała okazja do rozpoczęcia przygody z jogą, do rozpoczęcia tego, po co tutaj przyszliśmy, czyli podróży w głąb siebie. Spotkałem i poznałem osobiście wiele osób, które przyjechały na festiwal jako osoby początkujące i przyjeżdżają tam teraz co roku. Tak, jest w tym pewne niebezpieczeństwo, że jeśli jeden raz tam pojedziesz, to będziesz już musiał wracać co roku. Bo tak jest ze mną. W tym roku będę na festiwalu po raz czwarty z rzędu i jest to stały punkt moich wakacji. Nie ważne, w jakim miejscu na świecie akurat jestem i jakie mam plany. To brzmi trochę jak uzależnienie, ale... gdyby każdy z nas tylko takie uzależnienia miał...

Koniecznie sprawdź stronę internetową: 3ho-europe.org Znajdziesz tam wszystkie potrzebne Ci informacje, także w języku polskim oraz filmy z poprzednich festiwali.

Do zobaczenia we Francji!